V roce 2002 jsme začali našemu Ťapovi- malý kříženec, v té době 7mi letý - hledat kamaráda a rozhodovali jsme se , jakého pejska si pořídíme.Chtěli jsme nějakého střední velikosti , nejlépe s kratší srstí , živého ,pohodového, hlídače – prostě bezva kamaráda.

Tehdy poprvé jsem kontaktovala majitele strakáčů  - konkrétně chovnou stanici Z kraje krkavce.Od té doby až do roku 2007 jsem sháněla co nejvíc informací a v létě  2007 jsme si dovezli naši Betynu – Aginu z Luční ulice. I díky přístupu chovatelky Dáši Vokálové jsme se hned do všech štěňat , které v té době měli doma zamilovali – ale  vybrat jsme si museli jen jednoho pejska. Naštěstí byl se mnou v Kolíně náš Ondřej a moje mamka a tak si Ondra vybral Aginu -/Betynu/ – já bych si možná přivezla i její sestřičku Aru – která v té době byla ještě volná.

 

 

Český strakáč

Je naše národní plemeno , FCI doposud neuznané, dříve známé jako Horákův laboratorní pes.

Počátky sahají do poloviny  minulého století – konkrétně  do fyziologického ústavu ČSAV v Praze, od roku 1960 je schválen standard plemene.V laboratořích se strakáči používali pro výzkum epilepsie , jako na prvním zvířeti u nás zde byly transplantovány ledviny.

Od 80 let se strakáč rozšířil i mezi chovatele .

 

Svou velikostí se strakáč řadí mezi střední plemena, psi mají v kohoutku 45-53 cm, feny o něco méně . Varianty srsti jsou krátká i dlouhá, vždy tříbarevná –černožlutobílá nebo hnědožlutobílá.

Strakáči jsou velice přátelští, živí a hraví, jsou ale i dobrými hlídači a dají se dobře cvičit.Milují  dostatek pohybu a jsou vytrvalí.

Při dobrém vedení  se snadno začleňují  do jakékoliv rodiny- a tak si jejich společnost užijí sportovci, rodiny s malými dětmi ale i lidé starší- ke kterým strakáč přizpůsobí  svůj režim a rád s nimi lenoší.

Strakáč není rozhodně agresivní  a nemá rád násilný dril.

Své smečce se strakáč stane oddaným kamarádem, přítelem  a společníkem  po celý svůj život.

Strakáč může žít celoročně v bytě, ale i venku,pokud má možnost se dostatečně proběhnout a má vhodnou boudu. Srst nepožaduje žádnou zvláštní údržbu,  psi jsou většinou při chuti a tak nebývá problém ani s krmením. Dosažený věk strakáčů se v současné době pohybuje okolo 15 let.

Naši uživatelé

Zde je vhodné popsat, kdo jsou Vaši cíloví uživatelé a proč je právě tento projekt pro ně důležitý. Důležité je Vaše návštěvníky také motivovat, aby se na tyto stránky pravidelně vraceli.